Gündem

İmamoğlu: “Devlet ebedidir, kişiler geçicidir”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, “Ülkemizde hükümetler olabilir, yerel yönetimler olabilir, kişiler gelip geçicidir, kurumlar kalıcıdır. Hele hele devletimiz bakidir, ebedidir, ezeli olduğu kadar ebedidir. O bakımdan ülkemiz, bayrağımız, devletimiz, milletimiz gibi kutsal kavramlarımız üzerinden baktığımızda geçici olan her unsurun dönemlerinde sanki kalıcıymış gibi yarattığı atmosfere de aldanmamak lazım” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen ‘İstanbul’un gelecek vizyonunda sanayimizin yeri, sorunlar ve çözüm önerileri’ başlıklı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’na katıldı. Toplantıda İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda İSO Yönetim Kurulu Üyeleri, sanayiciler ve iş insanları hazır bulundu. Toplantıda, İSO ve İBB arasındaki işbirlikleri ele alındı.

Toplantının basına kapalı olarak devam ettiği açılış konuşmalarından sonra, İmamoğlu, “Türkiye’mizdeki atmosfer kurumları bazen birbirinden uzaklaştırabiliyor” diyerek sözlerine başladı. İmamoğlu, geçici olan her unsurun, kalıcıymış gibi yarattığı atmosfere aldanmamak gerektiğini vurgulayarak, işbirliğinin önemine dikkat çekti.

İstanbul’un 20 milyona yakın nüfusuna dikkat çeken İmamoğlu, Türkiye’nin neredeyse 10’da 1’i olan Marmara Bölgesi’ne ve bu bölgenin önemine değindi. İmamoğlu, 2050 ve hatta 2100 yıllarını konuşarak İstanbul’un geleceği için vizyoner bir plan yapılması gerektiğine işaret etti. Aksi takdirde şehrin ve ülkenin zor bir dönemle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

İmamoğlu, İstanbul’un sürdürülebilirlik, dirençlilik ve yaşanabilirlik konularına odaklanılması gerektiğini vurgulayarak, mega projeler yerine çözüm odaklı adımların atılması gerektiğini ifade etti. İstanbul’un geleceği için hep birlikte kararlar alınması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu