Dünya

Hollanda’da Koalisyon Hükümeti Kuruldu

Hollanda’nın genel seçimlerinden 223 gün sonra, 22 Kasım 2023’te koalisyon hükümeti kuruldu. Bu hükümette eski istihbarat şefi Dick Schoof başbakanlık yapacak ve Geert Wilders’ın partisi aşırı sağcı PVV büyük ortak olacak. PVV, göç, sağlık, altyapı, dış ticaret ve ekonomi bakanlıklarını üstlenecek.

22 Kasım 2023’teki seçimlerde Wilders’ın partisi PVV yüzde 23,5 oy alarak 37 sandalye kazandı. Koalisyon hükümeti ise Wilders’ın yanı sıra Dilan Yeşilgöz liderliğindeki VVD, Pieter Omtzigt liderliğindeki NSC ve Caroline van der Plas liderliğindeki BBB partilerinden oluşacak.

Wilders başbakan olma isteği reddedilince, koalisyon hükümetinin başbakanlığını Dick Schoof yapacak. PVV, mülteciler, sağlık, altyapı, dış ticaret ve ekonomi bakanlıklarını üstlenirken; VVD adalet, savunma, maliye ve iklim bakanlıklarını, NSC dışişleri, içişleri, eğitim ve sosyal işler bakanlıklarını ve BBB tarım ve sosyal konutlar bakanlıklarını yönetecek.

Yeni hükümetin öncelikleri arasında sığınmacı ve göçmen politikalarını sertleştirmek bulunuyor. Ayrıca, hükümet programında Hollanda’nın İsrail’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması da değerlendirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu