Dünya

Hindistan’da Satsang Töreninde İzdiham Faciası: 121 Ölü

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde bulunan tarihi Hathras şehrinde gerçekleşen dini törende ölenlerin sayısı artıyor. Yerel basın, ölü sayısının 121’e yükseldiğini bildirdi. Polis şefi Rajesh Kumar Singh, olayın Pulrai köyündeki bir ‘satsang’da meydana geldiğini ve ölenlerin çoğunluğunun kadınlar olduğunu belirtti. Hindu inancına göre satsang törenleri, ruhsal eğitim ve aydınlanma amacıyla bir araya gelen insanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Uttar Pradesh Eyalet Başkanı Yogi Adityanath, izdihamda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve “Hathras ilçesinde yaşanan acı olay sonucu can kaybı son derece üzücü ve yürek burkucudur” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da Hindu ayinlerinde sıkça izdiham faciaları yaşanmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşen izdiham olaylarından biri, 2005 yılında Maharashtra’daki Mandhardevi tapınağında meydana gelmiş ve 340’tan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Aynı şekilde, 2008 yılında Rajasthan’daki Chamunda Devi tapınağında gerçekleşen izdihamda en az 250 kişi yaşamını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu