Ekonomi

Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından gerçekleştirilen Habertürk canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalar yapıldı. Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarılmaya çalışılmasına dair değerlendirmelerde bulunuldu. Mehmet Şimşek, gri listeye girme ve çıkmanın zor olduğunu dile getirerek, örnek olarak Monako’nun bu listeye dahil edildiğini ve çıkmakta zorlandığını belirtti. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin bu listeden çıkamadığına dikkat çekti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda muhalefete yüklenen Şimşek, geçmişte muhalefetin popülist baskıları sonucunda EYT’nin hayata geçirildiğini ve bu durumun yıllık maliyetinin 724 milyar TL’ye ulaştığını ifade etti. KKM ile ilgili olarak ise, KKM varlıklarının 144 milyar dolardan 64 milyar dolara düştüğünü ve şirketlerin ve bireylerin KKM’den sağladığı vergi avantajlarının sona erdiğini açıkladı.

Enflasyon konusunda yapılan açıklamalarda, enflasyonun düşüşünü hissedileceğini iddia eden Şimşek, vatandaşa ekonomik refahın sağlanması amacıyla istihdamın arttırılması gerektiğini vurguladı. Asgari ücret konusunda yapılan açıklamalarda, Türkiye’de asgari ücret artışlarının reel olarak son 20 yılda büyümeden fazla olduğu belirtildi.

Vergi konusunda yapılan açıklamalarda, vergi tabanının genişletilerek adaletin sağlanmasının hedeflendiği ve vergilendirilmemiş alanların minimize edilmesinin önemine değinildi. Yurtdışı çıkış harcında artış yapılması planları hakkında, harcın belirli yaşa kadar alınmaması veya imkanı olmayanlardan vergi alınmaması gibi düşüncelerin olduğu açıklandı. Geçici düzenlemeler yerine, vergide uzun vadeli adalete odaklanılması gerektiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu