Gündem

Hayvancılıkta Bütçe Sorunu: İthalata Dayalı Politika!

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeleri olarak bugün TİGEM’de Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile bir araya geldiklerini açıkladı.

Sarıbal, Yumaklı’nın 26 Şubat tarihinde 2024-2028 yıllarında uygulanacak hayvancılık yol haritasını açıkladığını hatırlatarak, “Hayvancılık yol haritasını duyurdu ancak buna yeterli bütçenin olmadığı ortada.” şeklinde konuştu.

TİGEM’de bu konuyla ilgili bir sunum aldıklarını söyleyen Sarıbal, “Çeşitli öneriler var ancak bütçe sorusu sorduğumuzda herhangi bir bütçenin olmadığını fark ettik.” dedi.

Sarıbal, son 14 yılda canlı hayvan ve kırmızı ette 11 milyar doların üzerinde ithalat yapıldığını ve 2024’te 600 bin büyükbaş hayvanın ithal edileceğinin duyurulduğunu aktardı.

“Tüm tarımsal destekleme bütçesinin yüzde 35’i hayvancılığa ayrılırken 2024’te bu rakamın 19 milyar TL’ye düşeceğini görmekteyiz.” diyen Sarıbal, “Peki bu işler için hangi bütçeyi kullanacaksınız?” sorusunu sordu.

TÜİK’in 2002 yılında ve şu anda 146 milyon dekar mera olduğunu belirttiğini hatırlatan Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ise 130 milyon dönüm civarında mera tespit ettiğini ve bunun sadece yüzde 15’ini ıslah ettiklerini söyledi.

Sarıbal, tarımsal destekleme modelinin yetersiz olduğunu vurgulayarak, “19 milyar lira bütçeyle ileriye gitmek mümkün görünmüyor.” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı’nda kaç büyükbaş ve kaç küçükbaş hayvanın kesildiğini sorduklarını ve “sayım yapıyoruz” yanıtını aldıklarını belirten Sarıbal, 2028’de yapılan planlamada kaç hayvan olacağı konusunda yanıt alamadıklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu