Sağlık

Hatay’da deprem sonrası sağlık krizi!

Marşı merkezli depremlerden sonra 17 ay geçti ancak depremzedeler hala sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamıyorlar.

Hatay il Sağlık Müdürlüğü tarafından ASM kadrosunu belirlemek için yayımlanan ek gösterge listesi, sağlık krizini tekrar gözler önüne serdi. Haziran ayında yayımlanan listede, Hatay’daki boş aile hekimliği birimleri gösterildi. Listeye göre, 26 ASM’den 19’u ya hasarlı ya da yıkılmış durumda. Bu birimlerde çalışan hemşirelerin neredeyse hiç aile sağlığı çalışanı bulunmuyor. Sağlık görevlileri, sağlık hizmetlerinin toparlanamaması ve sağlık krizinin çözümsüz kalmasına tepki gösteriyor.

Birlik ve Dayanışma Sendikası 3. Şube Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, Hatay’daki sağlık krizinin artarak derinleştiğini belirtti. Eryazğan, Hatay’a ek yerleştirme ilanları yapıldığını ancak yıkık binalara rağmen ilanların yapıldığını ifade etti. ASM çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunamadığı için bölgeden ayrılmak zorunda kaldığını belirten Eryazğan, birinci basamak sağlık hizmetlerinin hala sorunlu olduğunu ve bu durumun ikinci basamağı da etkilediğini dile getirdi.

Hatay’daki ek yerleştirme listesinde yer alan 26 ASM’den 19’unun hasar aldığı veya yıkıldığı belirlendi. Bu sağlık merkezlerinin hizmet vermesi gereken toplam nüfus 42.901. ASM’lerin durumu listeye göre şöyle:

– Yıkılmış: 9
– Az hasarlı: 4
– Ağır hasarlı: 6
– Binası yok: 3
– Hasarsız: 4

Sağlık krizi devam ederken, depremzedelerin sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan zorluklar dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu