Sağlık

Hastanede Ölümcül Bakteri Alarmı!

Istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’nde farklı bölümlerden alınan su örneklerinde ciddi akciğer enfeksiyonuna (lejyoner zatürresi) yol açabilen ‘legionella pneumophila’ bakterisinin tespit edildiği bildirildi. Şüpheli hastalara test yapılması talimatı verildi.

Hastanede 48-72 saatten uzun süredir yatan ve zatürre belirtileri gösteren hastaların legionella açısından değerlendirilmesi istendi. Hastaların yanı sıra, hastanede çalışan hekimler, sağlık personeli ve diğer çalışanlar da risk altında olabilir.

Lejyoner hastalığı nadir ancak ciddi bir hastalıktır. Bakteri, klima, jakuzili havuz, havalandırma sistemleri gibi suyun ürediği yerlerden solunum yoluyla bulaşabilir. Bu bakteri genellikle otel, hastane, kışla veya ofis gibi toplu alanlarda bulunur.

İlk uyarı 16 Mayıs’ta enfeksiyon kontrol komitesi başkanı Prof. Dr. Neşe Saltoğlu tarafından yapıldı. Yazılı bildiride hastanede o tarihe kadar legionella pneumophila kaynaklı herhangi bir hastalığın tespit edilmediği belirtildi. Ancak farkındalığın artırılması ve daha etkin tanının geliştirilmesi amaçlandı.

İkinci uyarı 5 Temmuz’da başhekim vekili Dr. Yılmaz Keskindemirci tarafından yapıldı. Her iki uyarıda da, yüksek ateş, yüksek nabız, ishal veya diğer belirtileri olan hastalara ileri tetkikler yapılması istendi. Ancak hala test alınmadığı anlaşılıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç, lejyoner zatürresiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakterinin su kuleleri, tankları, depolar gibi durağan sularda ürediğini vurgulayan Kılınç, buraların düzenli dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtti. Aksi takdirde salgın yapabileceğini söyledi.

Belirtilerin gözden kaçabileceğine dikkat çeken Kılınç, erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirtti. Bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler gözlemlenebileceğini ifade ederek, uygun antibiyotiklerle etkili tedavi yapılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu