Gündem

Hamas İle İsrail Arasında Esir Takası Müzakereleri Devam Ediyor

İsrail iç istihbarat teşkilatı lideri Ronen Bar önderliğindeki bir heyet, Hamas ile devam eden dolaylı müzakereler kapsamında Mısır’a gitmeye hazırlanıyor. İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, esir takası müzakereleri için Katar’da bulunan İsrailli heyetin ülkeye döndüğü belirtildi. Başbakanın bu sabah müzakere heyetiyle bir araya geldiği ifade edildi.

Heyetin bu akşam Kahire’ye gitmesi planlanıyor. Geçen hafta, Hamas ile İsrail arasındaki ateşkes müzakerelerinde umutlar arttı. Hamas heyeti, geçen haşfta ateşkes taslağına yanıtını arabuluculara ilettiğini duyurdu. İsrail güvenlik otoriteleri, Hamas ile anlaşmaya “ilk defa bu kadar yaklaşıldığını” belirtirken, Mossad kaynakları ise “esir takası anlaşması için altın bir fırsatın bulunduğunu” ifade etti.

Netanyahu, taraflar arasındaki en ihtilaflı konunun “İsrail’in Gazze’ye yeniden saldırabilmesi hakkında” olduğunu ve bu konuda kararlı olduğunu açıklamıştı. Herhangi bir ateşkes anlaşmasının Gazze’deki Hamas savaşçılarının “kuzeye dönmesini” engellemesi gerektiğini belirten Netanyahu, İsrail’in savaş hedeflerine bağlı olduğunu vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu