Siyaset

Hakkari’ye Kayyum Karşıtı İradeye Saygı Yürüyüşü Başladı

Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyumun protesto edilmesi amacıyla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde düzenlenen “İradeye Saygı Yürüyüşü” İstanbul’da başladı. Sabahın erken saatlerinde DEM Parti Kadıköy İlçe Örgütü önünde bir araya gelen DEM Parti milletvekilleri Çiçek Otlu, Cengiz Çiçek ve Ali Bozan’ın da aralarında bulunduğu birçok kişi, üzerlerinde “kayyum defol” yazan tişörtlerle yola çıkmadan önce açıklamalarda bulundular.

DEM Parti Milletvekili Çiçek Otlu, konuşmasında AKP’nin baskılarına ve kayyum atamalarına boyun eğilmeyeceğini belirterek, Van’daki halk direnişinin önemine vurgu yaptı. Otlu, İstanbul’dan Hakkari’ye yapılacak yürüyüşün Kürt halkının iradesine sahip çıkmak ve AKP rejimine karşı bir cevap olacağını ifade etti.

Yürüyüş, İstanbul’dan Hakkari’ye gerçekleştirilen bir adalet yürüyüşü olup emeğe ve özgürlüğe sahip çıkmayı amaçlamaktadır. İstanbul’dan yola çıkan yaklaşık 10 kişilik bir grup, diğer kentlerde katılımlarla büyüyerek devam edecek olan yürüyüşe öncülük edecek. Öte yandan, İzmir’den başlayan Ege Bölgesi’ndeki yürüyüş İzmir’de buluşarak devam edecek.

DEM Parti İzmir İl Eş Başkanı Mehmet Kuruş, AKP’nin kayyum politikasının bir darbe olduğunu belirterek, Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyumun sadece Kürt halkını değil tüm halkları hedef aldığını ifade etti. Kuruş, yürüyüşün amacının darbelerin bertaraf edilmesi ve halkın iradesine saygı duyulması olduğunu vurgulayarak, özgürlük, demokrasi ve barış için mücadele çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu