Siyaset

“Geçim olmazsa seçim olur” – CHP’den Asgari Ücrete İnatlı Tepki

CHP’nin Politika Servisi dün Kocaeli Gebze’de ‘Geçinemiyoruz Mitingi’ düzenlendi. Mitingde konuşan CHP Lideri Özgür Özel, asgari ücret konusunda 25 bin liranın altındakileri kabul etmeyeceklerini belirtti. Özel, “Zam hakkımızı söke söke alacağız” dedi ve gelir adaletsizliği ile emekli aylıklarındaki dengesizliklere değindi. Özel, “Geçim olmazsa seçim olur. Ey iktidar sesimizi duyun; geçim olmazsa seçim olur. Geçim yoksa, seçim var” şeklinde konuştu.

Özel, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasına da değindi ve “Gri liste dediğin Burkina Faso’dur, Suriye’dir… Kara para cennetinin olduğu ülkelerdir. Bunu başarı diye anlatanlara yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: “Bugün ülkede gelir adaletsizliği en üst seviyede. En zengin yüzde 20, bütün varlıkların yüzde 81’ini alıyor. Yoksul yüzde 20 ise sadece 0.5’ini alabiliyor. Bu meydanda geçinemeyen herkes var. Eğer herkesin sesini duyar ve hep birlikte sesini yükseltirse başaramamamız için bir neden yok.”

Emeklilerin en düşük maaşlarının düşük olduğuna dikkat çeken Özel, “270 avroluk sefalet maaşına isyan ediyor musunuz? Emeklinin hakkını söke söke alacak mıyız?” dedi.

Asgari ücrete yapılan zam talepleri ve vergide adalet isteği üzerinde duran Özel, işsizlik artışına, tarım sorunlarına ve vergi konularına da değindi. Özel, “Enflasyon farkı hakkımızdır, refah payı hakkımızdır, Türkiye emekçi sınıfı hakkını söke söke alacaktır” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu