Gündem

Gazeteci Kurtuluş Demirbaş Suudi Arabistan’da Gözaltına Alındı!

Suudi Arabistan’da görevli gazeteci Kurtuluş Demirbaş, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle yetkililer tarafından gözaltına alındı. Demirbaş’ın ailesi, 5 gündür ulaşamadıkları ve endişe duydukları için Türk hükümetinden diplomatik girişimlerde bulunmasını ve avukat desteği talep etti.

Kurtuluş Demirbaş, Suudi Arabistan’a U19 maçlarını takip etmek için gitti. Eşi Pınar Demirbaş, 6 Temmuz’da dönmesi gereken eşinin ulaşamadıklarını belirterek endişesini dile getirdi. Eşinin gözaltına alındığını öğrenen Demirbaş, Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım istedi.

Pınar Demirbaş, eşinin Taif King Fahd Stadyumu’nda gözaltına alındığını ve nedenini bilmediğini belirterek endişesini dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı’nın da konuyu yakından takip ettiği ve Suudi Arabistan makamlarından bilgi talep ettiği kaydedildi.

Kurtuluş Demirbaş’ın meslektaşları, adil yargılanması ve özgürlüğüne kavuşması için ulusal ve uluslararası meslek ve insan hakları örgütlerine destek çağrısında bulundu. Demirbaş için derhal konsolosluk erişimi sağlanmasını, adil yargılama talep edilmesini ve ifade özgürlüğünün korunmasını istediler. Ayrıca ailenin avukat desteği talepleri hakkında önemle duruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu