Dünya

Fransa’da Merkez Sağ Cephesi İktidarla Koalisyon Yapmayacak

Fransa’da merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisinin yeni Grup Başkanvekili Laurent Wauquiez, iktidarla hükümet için herhangi bir koalisyon kurmayacaklarını açıkladı.

Fransız medyasına göre, 49 yaşındaki Wauquiez, Meclisteki LR grubunun yeni Grup Başkanvekili olarak seçildi. LR milletvekilleri, Meclisteki grubunun adını “Cumhuriyetçi Sağ” olarak değiştirmeye karar verdi.

Wauquiez, Meclis’te yaptığı açıklamada, halkın ülkedeki mevcut “siyasi krizden” endişe duyduğunu belirtti. Erken seçim sonuçlarının, halkın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ve aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisine karşı olduğunu gösterdiğini söyleyen Wauquiez, iktidarla hükümet için herhangi bir koalisyon kurmayacaklarını ifade etti.

Wauquiez, sol ittifakının olası hükümetine karşı çıkacaklarını ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinden bakanların yer aldığı hükümete karşı da gensoru önergesine destek vereceklerini vurguladı.

Meclis’te yeni grup başkanvekilleri belirlenmeye devam ediyor. Dün, LFI grubu Mathilde Panot’u yeniden grup başkanvekili olarak seçerken, Sosyalist Partisi (PS) milletvekilleri grupları adına Boris Vallaud’u bu göreve getirdi. RN milletvekilleri ise aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in grup başkanvekilliğine devam etmesini destekledi. Ayrıca, Tarım Bakanı Marc Fesneau artık iktidar ortağı MoDem grubuna Meclis’te başkanlık edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu