Siyaset

Fransa’da ikinci tur başladı!

Fransa’da erken genel seçimlerde ilk turu aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin önde götürdüğü ikinci tur oylamaları başladı. Fransa ana karasında oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başladı ve 18.00’de sona erecek. Büyük kentlerde ise oy verme işlemi 20.00’ye kadar devam edecek.

68 milyon 400 bin nüfuslu ülkede 49,5 milyon seçmen, ikinci turda Ulusal Meclis için 501 milletvekilini belirlemek için sandığa gidiyor. Diğer 76 milletvekili ise ilk turda seçilmişti. 1094 adayın yarıştığı seçimde en fazla oy alan adaylar milletvekili seçilecek.

Seçim yarışında merkez sağcı Cumhuriyetçiler Partisi, aşırı sağcı Ulusal Birlik, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesi İttifakı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın iktidar ortakları öne çıkıyor. Seçimin tahmini sonuçları sandıkların kapanmasının ardından açıklanacak.

Yurt dışında yaşayan Fransızlardan 2. tur için oy kullananların sayısı 460 bin olarak kaydedildi. Ayrıca, denizaşırı topraklarında oy verme işlemleri dün yapıldı.

Ulusal Meclis yarın yeni milletvekillerini ağırlamak üzere kapılarını açacak. Meclis, 18 Temmuz’da toplanarak yeni milletvekillerini seçecek ve gruplarını oluşturacak.

Fransa’da RN son 3 seçimde oylarını artırmıştı. Macron, AP seçim sonuçlarına cevap vermek için Meclisi feshederek erken seçime gitmişti. Sol partiler ise kısa sürede “Yeni Halk Cephesi” İttifakı altında bir araya gelmişti. Aşırı sağ RN, Cumhuriyetçiler Partisi ile ittifak yaparken, Rönesans partisi “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” İttifakı’nı oluşturmuştu. İlk turda 76 milletvekili seçilirken, 39’u aşırı sağ, 32’si sol, 2’si Macron ittifakı ve kalanı diğer sağ partilerden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu