Dünya

Fransa’da Aşırı Sağ Zafer Kazandı

Fransa’da dün gerçekleşen erken genel seçimin ilk turunda, Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik (RN) partisinin yüzde 33’ten fazla oy alarak birinci sıraya yerleşmesi Avrupa basınında geniş yankı uyandırdı. Le Parisien gazetesi, “RN iktidarın kapısında” başlığını manşete taşıdı. Seçim sonuçlarının analiz edildiği haberde, RN’nin birinci sırayı açık farkla aldığı ve 7 Temmuz’daki ikinci turda aşırı sağın mecliste çoğunluğu sağlayabileceği belirtildi. L’Opinion gazetesi ise “RN’nin yükselişi (Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron’u devirdi” başlığı altında seçim sonuçlarını değerlendirdi. La Croix ve Le Monde gazeteleri de seçim sonuçlarını inceledikleri haberlerinde aşırı sağın yükselişine dikkat çektiler.

İspanya’da La Vanguardia gazetesi, Fransa’daki aşırı sağ zaferini ve Macron’un cezalandırıldığına dair başlıklar attı. El Pais gazetesi de aşırı sağın parlamento seçimlerindeki zaferini öne çıkardı. El Mundo gazetesi ise Marine Le Pen’in zaferine vurgu yaparak Avrupa’yı şaşırttı.

Almanya’da Bild gazetesi, Fransa’daki seçim sonuçlarını “Sağcıların zaferi. Kalıcı siyasi kriz yaklaşıyor” başlığıyla duyurdu. Welt gazetesi ve Spiegel dergisi de Fransa’nın siyasi geleceğine ışık tutan analizlerini okuyucularına aktardılar.

İngiltere’de Sky News, Marine Le Pen’in zaferinin yeni siyasi gerçeklikleri beraberinde getireceğini vurguladı. BBC ve The Guardian gazeteleri de Fransa’daki seçim sonuçlarını değerlendiren haberler yayınladılar.

Yunanistan’da Ta Nea gazetesi ve EFSYN gazetesi aşırı sağa karşı demokrasi cephesinin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. İtalyan basını da Corriere della Sera, La Repubblica ve La Stampa gazeteleri aracılığıyla Fransa’daki seçim sonuçlarını okuyucularına aktardılar.

Belçika’da Le Soir ve RTBF gibi yayın organları da Fransa’daki seçim sonuçlarını manşetlerine taşıdılar ve aşırı sağın iktidara yaklaştığına dair haberler yayınladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu