Dünya

Fırat Kalkanı Bölgesinde Türkiye’ye Karşı Gösteriler!

Türkiye’nin Suriye’de Fırat Kalkanı operasyonu bölgesindeki el-Bab, Azez ve el-Rai yerleşim yerlerinde Türkiye karşıtı gösterilerin başladığı belirtildi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, bu bölgelerde Türkiye’den gelen TIR’ların saldırıya uğradığı ve PTT binalarının boşaltıldığı bildirildi.

Henüz resmi bir açıklama yapılmayan olaylarla ilgili gelişmeler sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor. Bazı görüntülerde Türk bayraklarının indirildiği ve tahrip edildiği görülmekte. Ayrıca kalabalığın indirilen bayrakların yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağını çektiği görüntüler de bulunmaktadır.

Askerler ile göstericiler arasında gerginlik yaşandığı ve yer yer havaya ateş açılarak kalabalığın dağıtıldığı aktarılan bilgiler arasındadır. Bir diğer görüntüde ise Türkiye’den giden bir araçtaki kişilerin darp edildiği görülmektedir.

Gerginliğin sebebi olarak Kayseri’de yaşanan olaylar gösterilse de videolardan birinde “Siz bizi Beşar Esad’a sattınız. İster misiniz bizde sizi PKK’ye satalım” diye bağırdığı bildirilmektedir.

Son dönemde Suriye ile normalleşme adımlarının beklendiği bir dönemde, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birkaç gün önce “Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz. Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ailece görüşmeye varana kadar Sayın Esed’le geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yok.” şeklinde konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu