Ekonomi

Fed Tutankları Enflasyonu Düşüşe Geçmeye Hazırlanıyor

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından 11-12 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıya ait tutanakları yayımladı. Toplantıda politika faizinin yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulması kararlaştırıldı ve faizleri düşürme konusunda aceleci davranılmayacağı vurgulandı.

Tutanaklara göre, enflasyondaki düşüşe rağmen 2023’ün ikinci yarısında fazla ilerleme kaydedilmedi ancak enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru mütevazı bir şekilde ilerlediği belirtildi. Ayrıca iş gücü piyasasındaki talep ve arz dengesindeki azalmanın, para politikası sıkılaştırmasının ücretler ve fiyatlar üzerindeki etkisinden dolayı gelecekte enflasyonun düşmesine katkıda bulunabileceği ifade edildi.

Katılımcılar, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini gösterecek ek olumlu verilere ihtiyaç olduğunu belirtti ve politika faizinde indirime gitmeyi beklemediklerini açıkladı. Tutanaklarda, ekonomik faaliyetin kademeli olarak azaldığı ve çoğu yetkilinin mevcut politika duruşunu kısıtlayıcı olarak gördüğü belirtildi.

FOMC’nin kısıtlayıcı politika duruşunun toplam talebi sınırlamasına izin verilmesi gerektiğini savunan yetkililer olduğu da ifade edildi. Ayrıca, enflasyonun yüksek seviyelerde devam etmesi durumunda federal fon oranı hedef aralığının yükseltilmesi gerekebileceği konusunda uyarılarda bulunuldu.

Tutanaklarda ayrıca, iş gücü piyasasının normalleşmesiyle talebin zayıflamasının işsizliğe yol açabileceği ve para politikasının beklenmedik ekonomik zayıflığa yanıt vermeye hazır olması gerektiği üzerinde duruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu