Ekonomi

Euro Bölgesi’nde Haziran Enflasyonu Yüzde 2,5’e Geriledi

Euro Bölgesi’nde haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda yüzde 2,5 olarak belirlendi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin haziran ayına ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Yayımlanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde mayısta yüzde 2,6 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 2,5’e geriledi. TÜFE ise haziranda aylık bazda yüzde 0,2 artış gösterdi. Piyasa beklentileri de haziran ayında Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyonun yüzde 2,5 olması yönündeydi.

Enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, hizmetlerde yüzde 4,1 ile en yüksek yıllık fiyat artışı gerçekleşti. Hizmet sektörünü sırasıyla yüzde 2,5 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,7 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 0,2 ile enerji ürünleri takip etti. Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon ise haziran ayında yıllık yüzde 2,9, aylık ise 0,3 seviyesinde ölçüldü.

AB uyumlu verilere göre, haziran ayında Belçika’da enflasyon yüzde 5,5, İspanya’da yüzde 3,5, Hırvatistan ve Hollanda’da yüzde 3,4, Avusturya’da yüzde 3,2, Almanya ve Fransa’da ise yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu