Siyaset

Erdoğan: Türkiye NATO’nun 5 Bel Kemiği Ülkesinden Birisi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki NATO Liderler Zirvesi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. NATO Zirvesi’nden beklentilerinin milli güvenlik hassasiyetlerini gözeten neticelerin elde edilmesi olduğunu belirten Erdoğan, dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceklerini ve NATO’nun gayretlerinin artırılmasının gerektiğini vurgulayacaklarını ifade etti. Ayrıca, Ukrayna’da NATO’nun savaşın tarafı haline getirilmemesi için ilkeli duruşlarını sürdüreceklerini aktardı.

Erdoğan, Türkiye’nin NATO’nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri olduğunu ve imkan ve kabiliyetler açısından NATO’nun bel kemiği ülkelerin başında yer aldıklarını belirtti. Zirvede NATO’nun savunma yapılanmasını tahkim etmek amacıyla istişarelerde bulunacaklarını ve NATO’nun kuruluşunun 75. yıl dönümü nedeniyle bu Zirvenin ayrı bir anlam taşıdığını dile getirdi.

Türkiye’nin NATO’nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri olduğunu tekrarlayan Erdoğan, Gazze’deki katliamları gündeme taşıyacaklarını ve Uluslararası camianın İsrail’i durdurmakta yetersiz kaldığını vurgulayacaklarını belirtti. Ayrıca, KKTC’nin Türk devletlerinin tam üyesi konumunda olduğunu ve Türk devletleri ile ilişkileri geliştirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

NATO’nun ilk 5 ülkesinden biri olduklarını ve bu konumlarını güçlendirerek devam ettirdiklerini belirten Erdoğan, İsrail-Filistin konusunda istedikleri neticeleri alamadıklarını ve ABD’deki görüşmelerde bu konuları tekrar gündeme getireceklerini söyledi. Ayrıca, Doha’da yapılan görüşmelerde bazı adımlar atıldığını ancak henüz noktalanmadığını ve sabırla takip ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, NATO’nun 75. kuruluş yıl dönümüne gelen zirvede, ittifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın savunma alanındaki gayretleri üzerinde durulacak. Erdoğan’ın zirve kapsamında diğer devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapması ve ABD Başkanı Biden ile buluşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu