Siyaset

Erdoğan: İsrail’in Durdurulması Gerekiyor!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24’üncü Devlet Başkanları Zirvesi Genişletilmiş Oturumu’nda konuştu. Zirveye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e daveti için teşekkür etti.

Erdoğan, ŞİÖ üyeliğine yeni kabul edilen Belarus’u ve Ocak 2025 itibariyle ŞİÖ Genel Sekreterliğini üstlenecek Nurlan Yermekbayev’i de kutladı. Zirve için belirlenen “Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Arayışında Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi” temasının son derece isabetli olduğunu söyleyen Erdoğan, uluslararası sistemin zorlu bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, terörizm, İslam ve yabancı düşmanlığı, düzensiz göç, iklim değişikliği gibi sorunların dünya genelinde arttığını belirtti.

Gazze’de yaşanan trajediye dikkat çeken Erdoğan, İsrail’in durdurulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması için uluslararası toplumun baskı yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin küresel adalet için çalıştığını vurgulayan Erdoğan, insan merkezli bir uluslararası sistemin oluşturulması çabasını sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin Suriyeliler dahil 4 milyondan fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yaptığını söyleyen Erdoğan, uluslararası toplumun sorumluluklarına dikkat çekti. Türkiye’nin insani yardımlar konusunda da önemli adımlar attığını belirten Erdoğan, küresel sınamalarla mücadelede Türkiye’nin önemli bir güç olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye’nin Asya ile ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediğini ve Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini belirtti. Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’nde diyalog ortağı olarak yer almasının önemine dikkat çeken Erdoğan, gelecekte de işbirliğini sürdüreceklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu