Ekonomi

Emekli ve Memurlara Yüzde 0 Zam Şoku!

TÜİK’in açıkladığı haziran ayı enflasyon verileri, memur ve emeklilerin alacağı zammı belirledi. Verilere göre enflasyon aylık bazda yüzde 1.64 artarken, 6 aylık enflasyon yüzde 24.73 oldu.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 6 aylık enflasyon oranında yani yüzde 24.73 oranında zam alacaklar. Bu zam oranı kök maaşlara uygulanacak ve resmi enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle milyonlarca emeklinin zam alamayacağı belirlendi.

Prof. Dr. Aziz Çelik, enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmesinde, “Resmi enflasyonun üstünde zam alan kimse yok ama milyonlarca işçi, memur ve emekli enflasyonun altında ezildi!” ifadelerini kullandı.

Çelik’in hesaplamalarına göre, kök aylığı 8 bin liranın altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 0 zam alacaklar. Bu durumdan etkilenecek emekli sayısının yaklaşık 4 milyon olduğu belirtilirken, kök aylığı 8 bin TL olan bir emeklinin maaşında yüzde 0 zam uygulanacak.

TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyonun yüzde 71.6 olduğu ve temmuz ayı kira artış tavanının da belli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu