Ekonomi

Emekli Aylıklarına Zam İçin Kritik Toplantı Başlıyor

Emekli maaşlarına yapılacak zammı ele almak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AKP Grup Başkanvekili Abdullah Güler yarın bir araya gelecek. Toplantı yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek. En düşük emekli aylığının 10 bin liranın üzerine çıkarılması hedefiyle yapılacak çalışma masaya yatırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, emekli aylıklarına yapılacak zam oranlarının etkilerini kategorilere ayırarak bir rapor hazırladı ve Bakan Şimşek’in bu çalışmayı toplantıda paylaşması bekleniyor.

AKP yetkililerinden biri, henüz emekli maaşları konusunda belirlenmiş bir rakam olmadığını ancak ek bir miktarın olabileceğini ifade ederek seyyanen zamın zor olabileceğini söyledi. Sadece en düşük emekli aylığı olan 10 bin TL üzerinde bir çalışma yapılacağını belirtti. Toplantıdan sonra belirlenecek zam miktarının Meclis Başkanlığı’na sunulacağı ve yasama dönemi bitmeden genel kurul gündeminde kabul edileceği bildirildi. Emekliye seyyanen zammın toplantıda ele alınmayacağı öğrenildi.

Daha önce açıklanan 6 aylık enflasyon rakamlarına göre emekli maaşlarına yansıtılan zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlenmişti. Kök aylıklara uygulanan zam nedeniyle, kök aylığı 7.710 lira ve altında olan emeklilerin maaşı, en düşük aylığın altında kalmıştı. En düşük emekli maaşı uygulamasının kapsamında 10 bin TL aylık alan emekliler için beklenen düzenleme merakla bekleniyordu. AKP yetkililerinin sadece en düşük emekli aylığına odaklandığı belirtilmişti.

Milyonlarca emeklinin beklediği düzenleme için heyecan dorukta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu