Sağlık

Dr. Ekrem Karakaya’yı Anma Eylemi: Sağlıkta Şiddet Yasası Çağrısı

Haber Merkezi

Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara Dişhekimleri Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Dev-Sağlık İş ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, 2022’de Konya Şehir Hastanesi’nde hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Dr. Ekrem Karakaya’yı anma etkinliği düzenledi.

SES Ankara Şube Eş Başkanı İbrahim Kara da “Eski bakan sağlık çalışanlarının feryatlarını görmezden geldi. Arkasında bir enkaz bıraktı. Bir sosyal medya fenomenini yitirdik. Umarız yeni bakan sağlık emekçilerinin sorunlarına adım atar” şeklinde konuştu. ATO binasında yapılan basın açıklamasında konuşan ATO Genel Sekreteri Dr. Kemal Oskay, sağlıkta şiddetin önlenmesi için izlenecek temel adımların belli olduğunu belirtti. Dr. Oskay şunları söyledi:

• Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan Şiddet Yasası yürürlüğe konmalıdır ve failleri cezalandıran caydırıcı yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

• Hastayı müşteri, hastaneleri AVM gibi gören Sağlıkta Dönüşüm Projesi sonlandırılmalı, toplum sağlığını önceleyen kamucu, planlı, eşit bir model uygulanmalıdır.

• Sağlık hizmetlerinin siyasi popülizmin odağı olmaktan çıkarılması ve sağlık okur-yazarlığı eğitiminin verilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu