Siyaset

DEM Partili Hatımoğulları: Kobane’den Şam ile Anlaşmanın Yolu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç, “Şam ile anlaşmanın sahici yolu Kamışlı ve Kobane’den geçer” dedi. Oruç, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Aydın’ın Kuşadası ve İzmir’in Menderes ilçelerinde çıkan orman yangınlarını hatırlattı.

“ZENGİNLERE İMAR ALANI AÇMAK İÇİN ORMANLAR YAKILIYOR”

Batı’da yakılan ormanların nedenini çok iyi bildiklerini belirten Oruç, “Turizm şirketlerine, maden şirketlerine peşkeş çekmek için, zenginlere imar alanı açmak için ormanlar yakılıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz” diye konuştu. Tulay Hatımoğulları Oruç, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te yakılan Madımak Oteli’nde katledilenleri andı. Oruç, “İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu halde o kapsamda değerlendirilmedi. Firari sanıkların yakalanması için doğru düzgün bir adım atılmadı” ifadesini kullandı.

KAYSERİ’DEKİ OLAYLAR

Kayseri’de Suriye uyruklu küçük yaştaki çocuğa taciz iddiasının ardından yaşanan olayları anımsatan Oruç, “Tecavüze uğramış 5 yaşındaki çocuğun nereli olduğunun ne önemi var? Birinci vicdansızlık budur. Suçluyu yargılamak kamunun görevidir. Elbette ki toplumsal tepkiler olur ama yoğun bir şiddete gerekçe gösterilmemeli” dedi. Oruç, Suriye ve göçmen karşıtlığının tehlikeli bir yere evrilmeden iktidarın harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

“TÜRKİYE, SURİYE İLE GÖRÜŞMELİ”

Türkiye’nin resmi olarak Suriye ile görüşmesi gerektiğine dikkati çeken Oruç, bununla birlikte oradaki Kürt halkının iradesiyle de görüşülmesi gerektiğini söyledi. Oruç, “Şam ile anlaşmanın sahici yolu Kamışlı ve Kobane’den geçer” dedi. İktidarın yanlış dış politikasına destek olmayacaklarını söyleyen Oruç, “Muhalefeti tıpkı ‘Yenikapı Ruhu’ gibi, aynı formasyonla, dış siyasetten dolayı yanınıza dizmek istiyorsanız, yanılırsınız. Muhalefete bu tuzağa düşmemek üzere çağrı yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Ankara Garı’ndaki bombalı saldırıya ilişkin davaya değinen Oruç, davada belli başlı insanlara verilen cezalarla yetinildiğini kaydetti. Sinan Ateş cinayeti davasının dün başladığını hatırlatan Oruç, bu davada “doğru düzgün bir yargılamanın” olmayacağını söyledi. Oruç, “Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş mutlaka korunmalı” sözlerini sarf etti. Tulay Hatımoğulları Oruç, 9. Yargı Paketi’nde “kadınların kendi soyadlarını kullanmalarına müdahale edilmek istendiğini” dile getirerek, milletvekillerinden söz konusu düzenlemeye karşı çıkmalarını istedi.

EMEKLİ MAAŞLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİ

Elektriğe yüzde 38 zam yapılarak her evin yangın yerine çevrildiğini vurgulayan Oruç, halkın faturaları ödeyemez duruma geldiğini söyledi. Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da oturan vatandaşların “elektrik faturalarını bir İngiliz şirkete ödediğini” savunan Oruç, bu şirketin son 3 yılda hiç vergi ödemediğini belirtti. “El yakan elektrik zammını derhal geri çekin, asgari ücrete enflasyon oranında zam yapın” diyen Oruç, emekli maaşının da iyileştirilmesi talebinde bulundu.

Yerlikaya açıkladı: Ülke genelinde Suriyelileri hedef alan eylemlerde 474 kişi gözaltına alındı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu