Siyaset

DEM Parti Hakkari’de Kayyuma Karşı İradeye Saygı Yürüyüşü

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran’da kayyum atanmasına karşı başlattığı ‘İradeye Saygı Yürüyüşü’ devam ediyor.

Türkiye ve birçok kentinden yürüyüşe katılanlar, Van’a kadar ulaştı. Yürüyüşçüler, Van’da halk tarafından karşılandı ve Musa Anter Parkı’nda bir açıklama gerçekleştirildi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra birçok milletvekili, belediye eş başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri de açıklamaya katıldı.

Açıklamada, “İradeye saygı” yazılı önlükler giyildi ve “Sömürgeci akbabalara yem değil, yurdumuza özgürlük şahini olacağız”, “Belediyeler bizimdir gasba izin vermeyeceğiz” ve “Kayyıma ve faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Kayyıma geçit yok” sloganları atıldı.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, açıklamada, “Sandıklar kuruluyor Türkiye’nin dört bir yanında, insanlar kendilerini yönetecek yöneticilerini, iradelerini seçiyorlar ama iktidar iradenizi tanımıyorlar. İradeye saygı yürüyüşü bu ülkenin ayıbıdır” dedi. Bakırhan, Hakkari’deki kararın geri alınması gerektiğini ve seçim yapılmasını istedi.

Ardından 6 gün sürecek olan yürüyüş başladı ve binlerce kişi “Kayyuma geçit yok” sloganlarıyla yola çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu