Teknoloji

Çin Ay’ın Uzak Tarafına İniş Yaptı

Çin’e ait uzay keşif aracı Chang’e-6, Ay’ın uzak tarafına başarılı bir şekilde iniş yaptı. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CSNA) tarafından yapılan açıklamada, iniş noktasının belirlendiği ve yavaş bir hızda dikey olarak alçalmaya başladığı, motorun kapatıldığı ve kombinasyonun serbest düşüşle Ay yüzeyine ulaşmasını sağlamak için tampon sisteminin kullanıldığı ve sonunda Ay’ın arkasındaki Güney Kutbu-Aitken Havzasına sorunsuz bir şekilde iniş yaptığı belirtildi.

Chang’e-6 görevi kapsamında keşif aracının Ay’dan örnekler toplayacağı vurgulanarak, görevin birçok mühendislik yeniliği, yüksek riskler ve büyük zorluklar içerdiği ifade edildi. Ayrıca, Chang’e-6 görevinin, Ay’ın uzak tarafından ilk örnekleme ve geri dönüş görevini üstlendiği ve teknik olarak önemli adımlar atacağı belirtildi.

2020 yılında gerçekleştirilen Chang’e-5 göreviyle karşılaştırıldığında, Chang’e-6 görevinin Ay’ın retrograd yörüngesinin tasarım ve kontrol teknolojisinde çığır açtığı ve Queqiao-2 röle uydusunun desteğiyle Ay’ın uzak tarafından akıllı ve hızlı örnek alma gibi önemli adımları tamamlayacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu