Sağlık

Cilt Kanseri Uyarısı: Dikkat Çekici Bilgiler!

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları güneşin zararlı etkilerinden koruma konusunda uyarıyor ve bozulan çevresel faktörlerin etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış gözlenebileceğini belirtiyor.

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, cilt kanserleri genellikle “bazal hücreli karsinom (BHK)”, “skuamöz hücreli karsinom (SHK)” ve “melanom” olmak üzere üç ana türde görülüyor.

Cilt kanserlerinin en yaygın türleri olan BHK ve SHK genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde gelişirken, melanom ise en tehlikeli cilt kanseri türü olarak biliniyor.

Yetkililer, bozulan çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış olabileceğini vurgulayarak, erken teşhisin hayati öneme sahip olduğunu ifade ediyor ve vatandaşlara cilt kontrollerini düzenli olarak yapma önerisinde bulunuyor.

Yeni bir lekenin, mevcut çil veya benlerde değişikliklerin fark edilmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini belirten yetkililer, vücuttaki benlerin genellikle zararsız olduğunu ancak farklı göründüğünde veya 25 yaşından sonra yeni bir benin ortaya çıkması durumunda doktora başvurulması gerektiğini söylüyor.

Bakanlık yetkilileri, cilt kanserlerinden korunmak için alınması gereken önlemleri sıralayarak, güneşe maruz kalma süresini azaltmayı, özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıda olmamayı, güneş koruyucu krem kullanmayı, sık dokunmuş giysiler ve şapka takmayı, gözlük kullanmayı ve gölgede kalmayı öneriyor.

Yurttaşların bu önlemleri alarak özellikle yaz aylarında güneşten korunmalarının cilt kanseri riskini büyük ölçüde azaltacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu