Gündem

CHP’nin AB Sürecine İlişkin Önemli Vurgular

Sosyalist Enternasyonal’in Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş deklarasyonu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin AB sürecine ilişkin önemli vurguları içeriyordu.

Genel Başkan Özel’in ve CHP heyetinin önerisiyle deklarasyona eklenen ilgili bölümle, sol sosyal demokrat partiler arasında AB yolculuğuna vurgu yapıldı.

Oy birliğiyle kabul edilen deklarasyonda, “Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı kutluyor ve Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde büyük atılımı destekliyoruz” ifadeleri yer alıyordu. Özel, Bükreş Deklarasyonu’ndaki bu bölümün önemine yönelik değerlendirmesinde, “Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliğiyle kabul edilmiş olması çok önemlidir” açıklamasını yaptı.

Toplantıda Sosyalist Enternasyional ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu