Sağlık

CHP’li Vekil Kızılay’da sağlık ticaretini sorguluyor

CHP’nin Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, Kızılay’a ait hastanelerde vatandaşlara sunulan sağlık hizmetleri karşılığı alınan ücretlerle ilgili hem Sağlık Bakanlığı’na hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesi verdi.

Türkiye Kızılay Derneği’nin internet sitesinde ‘Sağlık Hizmetleri’ bölümünde yer alan açıklamaya dikkat çeken CHP’li Pala, Kızılay’ın sağlık hizmetleri karşılığında yüzde 1.000 katkı payı talep etmesinin mevzuata ve Kızılay’ın kuruluş amacına aykırı olduğunu belirtti. Pala, Kızılay’ın bu uygulamasının suç teşkil ettiğini ve bakanlıkların bu duruma göz yumduğunu söyledi.

Pala, Kızılay’ı denetleme yetkisinin Cumhurbaşkanlığı Hükümetinde olduğunu hatırlatarak, Kızılay sağlık kuruluşlarına bakılan hasta sayısı, SGK’nın yaptığı ödemeler ve Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değerlerinden 5 kat fazla alınan katkı payının müfettişler tarafından tespit edilip edilmediğini sordu.

Soru önergelerinin süresi içinde yanıtlanması gerektiğini vurgulayan Pala, Kızılay’ın güven kaybettiğini ve vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, Kızılay’ın bu usulsüz uygulamaları karşısında herhangi bir ceza alıp almadığı ve Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtilen ücretlerin yüzde 1.000 katının alınıp alınmadığı konusunda da bakanlıklara sorular yöneltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu