Siyaset

CHP’li Karabat’tan Ekonomik Kriz Vurgusu: Ne Vicdan Kalmış Ne Utanma

TBMM Genel Kurulu’ndaki bugünkü birleşimde CHP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, ekonomik kriz hakkında iktidara sert eleştirilerde bulundu.

Dün açıklanan enflasyon rakamlarına atıfta bulunan Karabat, “Zerrece inandırıcılığı kalmayan bu enflasyon rakamlarına göre memur maaşları açıklandıktan sonra yağmur gibi zamlar gelmeye başladı. Hatta bu zamlar, bırakın yağmur gibi, dolu gibi yağmaya başladı. Vatandaş nereye kaçacağını şaşırmış durumda” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’de asgari ücret düşük değil” açıklamasına yanıt veren CHP’li Karabat, “Sayın Bakana asgari ücretle ilgili ayıplarınızı teker teker anlatmak istiyorum” diyerek Türkiye’deki asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırarak eksik olduğunu belirtti.

Açıklamasında asgari ücret konusunda Türkiye ile Avrupa ülkelerini karşılaştıran Karabat, Türkiye’nin asgari ücrette Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğunu ve çalışanların büyük bir kısmının asgari ücrete mahkum edildiğini vurguladı.

Türkiye’de asgari ücretli için ev almanın imkansız hale geldiğini anlatan Karabat, asgari ücretlinin ev alacak durumda olmadığını belirtti.

Siyasi çıkarlar uğruna toplumu ayrıştıran AKP yönetiminin halkı yoksullukta birleştirdiğini ifade eden Karabat, eleştirilerine devam etti.

İYİ Parti Grup Önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP’li Sarıbal, bakanlığın hayvancılık yol haritasını eleştirdi ve bütçeyle ilgili sorular sordu.

CHP’de “hesap” zamanı geldi: 394 dosya disiplin kurullarına gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu