Ekonomi

Borsa, Günün İlk Yarısında Geriledi

Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi düşüş eğilimindeydi ve saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 59,32 puan azalarak 10.737,25 puana geriledi. Toplam işlem hacmi 44,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,69, holding endeksi ise yüzde 0,18 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazanan yüzde 1,52 ile gıda içecek sektörü olurken, en fazla kaybeden ise yüzde 3,11 ile madencilik sektörüydü.

Uzmanlar, küresel borsalarda dün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi için “daha fazla iyi veri” aradığını belirtmesinin ardından karışık bir seyir izlendiğini ifade ediyorlar. Powell’ın açıklamalarının bugün de yatırımcıların odak noktasında olduğunu belirtiyorlar.

Powell, bu yılın ilk çeyreğine ait verilerin daha fazla güven sağlamadığını ancak en son enflasyon verilerinin mütevazı bir ilerleme gösterdiğini ve daha fazla iyi verinin enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürdürülebilir şekilde ilerlediğine dair güvenlerini güçlendireceğini ifade etti.

Öğleden sonra ABD’de toptan eşya stokları verileri ile birlikte Powell’ın Temsilciler Meclisi’ndeki açıklamalarının takip edileceğini belirten uzmanlar, teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.700 ve 10.600 seviyelerinin destek, 10.900 ve 11.000 puanın ise direnç konumunda olduğunu kaydettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu