Sağlık

Besin Zehirlenmeleri Artıyor! 5 Kurala Dikkat!

Yaz aylarında besin zehirlenmelerinde artış yaşandığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu durumdan korunmak için temizlik, pişmiş ve çiğ besinlerin ayrılması, uygun pişirme yöntemleri, gıdaların uygun sıcaklıkta saklanması ve güvenilir ham madde ile su kullanımına özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yetkililerine göre, yaz aylarında hava sıcaklığının artması besin zehirlenmelerine neden olabiliyor. Besin zehirlenmeleri genellikle kusma, ishal, mide ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor ve bakteri ve mikroorganizmaların hızla çoğalmasıyla ilişkilendiriliyor.

Besin zehirlenmelerine sebep olan faktörlerin hastalığın seyrini etkileyebileceğini belirten uzmanlar, bu nedenle besinlerin doğru şekilde hazırlanması ve saklanmasının önemine değiniyorlar.

Çapraz bulaşma adı verilen ve temiz bir yiyeceğe bakteri bulaşmasıyla gerçekleşen bulaşma yöntemine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun eller, araç gereçler, mutfak doğrama tahtaları gibi yüzeyler aracılığıyla yayılabileceğine vurgu yapıyorlar.

Besin güvenliğini sağlamak için en önemli noktanın temizlik, pişmiş ve çiğ besinlerin ayrılması, doğru pişirme yöntemleri, besinlerin uygun sıcaklıkta saklanması, güvenilir ham madde ve su kullanımı olduğunu dile getiriyorlar.

Uzmanlar, kişisel hijyenin yanı sıra kullanılan araç gereçlerin temizliği ve dezenfeksiyonuna da önem verilmesini tavsiye ediyorlar. Ayrıca, çiğ et ve diğer besin maddelerinin, hazırlık aşamasında birbirinden ayrılmasının ve uygun sıcaklıkta pişirilmesinin önemine dikkat çekiyorlar.

Besinlerin hazırlanması ve tüketilmesi sırasında alınacak önlemlere de değinen uzmanlar, tüm meyve ve sebzelerin iyice yıkanması, çiğ ve pişmiş besinlerin ayrı hazırlık yüzeylerinde ve araç gereçlerle hazırlanması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca, potansiyel riskli besinlerin hazırlık aşamasında belirli koşullara dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duruyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu