Ekonomi

Benzin ve motorine iki kez zam: Son durum ne?

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarla birlikte vatandaşlar, benzin ve motorin fiyatlarındaki değişiklikleri yakından takip etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta benzin ve motorin fiyatlarına iki kez zam yapıldı. Cumartesi günü 13 kuruş zam gerçekleşti ve 25 Haziran’da da benzine 2 TL, motorine ise 1,68 TL zam yapılmıştı.

İstanbul Avrupa Yakası’nda benzinin litresi 42 lira 40 kuruşa, motorinin litresi ise 42 lira 51 kuruşa yükseldi. İstanbul Anadolu Yakası’nda ise benzinin litresi 42 lira 27 kuruşa, motorinin litresi 42 lira 41 TL’ye çıktı. Ankara’da benzinin litresi 43 lira 38 kuruşa, motorinin litresi ise 43 lira 48 kuruşa yükseldi. İzmir’de ise benzinin litresi 43 lira 72 kuruşa, motorinin litresi ise 43 lira 90 kuruşa güncellendi.

Şimdi gözler temmuz ayında yapılacak olan ÖTV zammında. 3 Temmuz’da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yaklaşık %20 oranında zam gelmesi bekleniyor. TÜİK, emekli ve memur zamlarını belirleyecek haziran enflasyon oranını açıklayacak ve ardından 3 Temmuz Çarşamba günü Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ni (Yİ-ÜFE) açıklayacak. Bu verinin açıklanmasının ardından akaryakıta da ÖTV zammı gelecek.

ÜFE’nin %20 artması halinde akaryakıttaki tablolar da değişecek. ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya ulaşacak. Benzinin litresinin 42.40 TL’den 44.67 TL’ye, motorinin litresinin ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu