Siyaset

Bakırhan’dan Fransa Vurgusu: Faşizme Karşı Birleşince Zafer Kazanılabilir

Halkların Eşitlik ve Demokrasi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı, Tuncer Bakırhan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşma yaptı. Fransa’daki seçim sonuçlarına değinen Bakırhan, sol ittifakını tebrik ederek, “Yükselen faşizm dalgasına karşı birlikte hareket edince iyi sonuçlar alınabiliyormuş. Fransa’daki sonuçlar bize moral oldu” dedi. Türkiye’de benzer işbirliklerinin hayata geçmesi gerektiğini belirtti ve Hakkari’deki kayyum atamasına karşı direnç göstereceklerini vurguladı.

DEM Partili belediyelerin kayyumların bıraktığı borçları yönettiğini ve halkın parasının halkla birlikte kullanıldığını belirtti. Tuncer Bakırhan, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) tepki göstererek, “20 milyon işçiye Saray’ın talimatıyla kumpas kuruluyor” dedi. Bakırhan, 10 maddelik işçi paketini desteklediklerini ve Gezi Direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ı anarak, onların hatıralarını yaşatmayı taahhüt etti.

Tuncer Bakırhan, Türkiye’deki asıl meselelerin ırkçılık ve milliyetçilik gündemiyle zehirlendiğini ifade ederek, ırkçılığa karşı mücadele edeceklerini belirtti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Esad ile Erdoğan arasında arabuluculuk yapabileceğine yönelik açıklamasını eleştirerek, bu durumun Türkiye halklarına fayda sağlamayacağını söyledi. Arabuluculuk yapılacaksa, İran, Irak ve Suriye’de barış siyasetini desteklemek için olması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu