Ekonomi

Bakan Şimşek’in Açıklamaları Sonrası Borsa Sert Düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, borsa işlemlerinden elde edilen kazançlara vergi getirilmesi planının açıklanmasının ardından borsa sert bir düşüş yaşadı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 248,45 puan azalarak 10.399,46 puana geriledi ve toplam işlem hacmi 49,3 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 3,09, holding endeksi ise yüzde 2,42 değer kaybetti. En çok kazanan sektör yüzde 1,17 ile spor olurken, en çok kaybeden ise yüzde 5,17 ile sigorta sektörü oldu.

Bakan Şimşek’in canlı yayında borsadaki yatırımlardan elde edilen gelirlere yeni vergiler getirilmesinin incelendiğini belirtmesi, piyasanın yön değiştirmesine neden oldu. Analistler, Fransa’daki seçimlerde aşırı sağın salt çoğunluğu elde etmekte zorlanabileceği öngörüsüyle risk iştahının desteklendiğini ve önemli veri gündemi ile merkez bankası başkanlarının açıklamalarının yatırımcıların odak noktası olduğunu ifade ettiler. ABD ve Almanya’da açıklanacak veriler takip edilecek.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi politikalarına ilişkin açıklamaları da dikkat çekti. Şimşek, vergilerin gelire oranının Türkiye’de oldukça düşük olduğunu belirtti ve vergi yükünü artırarak sorunların çözülmeyeceğini vurguladı. Şimşek, vergi kaçakçılığının cezalarının artırılacağını ve denetimlerin sıkılaştırılacağını ifade etti. Sermaye kazançlarının vergilendirilmesinin yeni vergi paketinde ele alınabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu