Dünya

Avustralya’da İlk Antisemitizm Elçisi Atandı

Avustralya’da Yahudi karşıtlığıyla mücadele kapsamında Jillian Segal’in ülkenin ilk “antisemitizmle mücadele elçisi” olarak atandığı açıklandı. Başbakan Anthony Albanese, Sydney Yahudi Müzesi’nde, ülkedeki antisemitizmle mücadeleye ilişkin bir açıklama yaptı.

Albanese, Jillian Segal’in 3 yıllığına “antisemitizmle mücadele elçisi” olarak atandığını belirtti. Aynı zamanda Müslüman karşıtlığıyla mücadele kapsamında da yakın zamanda bir elçi atanacağını açıkladı.

Yeni atanan elçinin, ilgili bakanlıklara antisemitizm konusunda danışmanlık yapacağı bildirildi. Ancak, Avustralya Yahudi Konseyi, Segal’in atamasını “endişe verici” buldu. İsrail’in Gazze politikasını eleştiren konsey, Segal’in “İsrail lobisine hizmet ettiği” yolundaki iddialara dikkat çekerek, atamanın bölünmüşlüğü artıracağı endişesini dile getirdi.

Konseyin açıklamasında, “Antisemitizm elçisinin, Yahudilik ile İsrail’e destek arasında ayrım yapamayacağından endişe duyuyoruz. Bu durum, Avustralya’da hem Filistinlilerin özgürlüğüne ve adaletine inanan hem de İsrail’in Filistinlilere karşı şiddetine karşı çıkan birçok Yahudiyi yok sayma riski taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu