Dünya

Atlas Okyanusu’nda facia: 89 ölü – Göçmen teknesi alabora oldu

Atlas Okyanusu’nda göçmenleri taşıyan teknenin alabora olması sonucu 89 kişi hayatını kaybetti.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Atlas Okyanusu’nda yaklaşık 184 göçmeni taşıyan bir tekne, Ndiago açıklarında alabora oldu. Kazanın ardından güvenlik güçleri, aralarında beş yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 36 kişiyi kurtarırken, 89 kişinin cesedine ulaştı. Kayıp yolcuları arama çalışmaları halen devam ediyor.

Senegal-Gambiya sınır bölgesinden yola çıktığı belirtilen teknedeki göçmenlerin çoğunluğu Senegal vatandaşı. Moritanya, Avrupa’ya geçmek isteyen Afrikalı göçmenler için önemli bir geçiş noktası olarak biliniyor. Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenler genellikle aşırı yüklü teknelerle seyahat ediyor. Göç rotasındaki en yaygın varış noktası ise İspanya’nın Kanarya Adaları.

İspanyol hükümeti geçen yıl yaklaşık 40 bin kişinin sınıra ulaştığını ve bu sayının önceki yıla göre 2 kat fazla olduğunu belirtmişti. Ca-minando Fronteras yardım kuruluşu, 2024’ün ilk beş ayında 5 binden fazla göçmenin deniz yoluyla İspanya’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğini tahmin ediyor. Şubat ayında İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, düzensiz göçle mücadele için Moritanya’ya 522 milyon euro tutarında yardım sağlanacağını duyurmuşlardı. Moritanya, İspanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesiyle düzensiz göçle mücadele alanında anlaşmaları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu