Dünya

Aşırı Sağ Yükselişine Karşı Umut Dolu Mücadele

Avrupa’da sağ, aşırı sağ ve faşist partiler ve akımların yükselişte olduğu bir dönemden geçilmekte. Hem Avrupa Parlamentosu’nda hem de Fransa’daki seçimlerde aşırı sağın yükselişi somut biçimde kendini göstermiştir. Almanya’dan İtalya’ya, Danimarka’dan İsveç’e birçok ülkede aşırı sağ eğilimin arttığı kamuoyu araştırmaları ile ortaya konmuştur.

Aşırı sağın yükselişiyle birlikte neofaşist yapıların iktidara gelmesi gibi örnekler görülmektedir. Özellikle İtalya’da aşırı sağ partilerin güçlenmesi dikkat çekicidir. Ancak kıtanın tamamında aşırı sağın mutlak kontrol altına girdiği söylenemez, somut veriler bunun aksini göstermektedir.

Sağ ve aşırı sağın yanı sıra sosyal demokrat ve ilerici partiler de kıta genelinde güçlü bir şekilde varlıklarını sürdürmektedir. Örneğin Almanya’dan İspanya’ya, Portekiz’den Finlandiya’ya pek çok ülkede sosyal demokratlar iktidardadır.

Avrupalı egemenler, ırkçılık ve aşırı sağ gibi tehlikelerle mücadelede büyük bir direnişle karşılaşmaktadır. Almanya’da yapılan gösteriler bu direnişin en somut örneklerinden biridir. Benzer şekilde Fransa’da sol, sosyalist ve komünist partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi, aşırı sağa karşı birleşik bir cephe oluşturmayı hedeflemektedir.

Finlandiya’da sol-sosyalist birliktelik, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük bir zafer elde etmiştir. Sol ittifakın başarısında savaş karşıtlığı gibi politikalar etkili olmuştur. Danimarka ve İsveç gibi ülkelerde de ilerici, kırmızı-yeşil partiler başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Fransız egemenleri, Le Pen gibi aşırı sağ liderleri sistem içinde entegre etmeye çalışmaktadır. Ancak bazıları gibi Meloni gibi neofaşist liderler de güçlenmeye devam etmektedir. Bu durum, kıta genelinde aşırı sağa cesaret verebilmektedir.

Fransızlar, aşırı sağa karşı geniş bir cephe oluşturma çabası içindedir. İkinci tura kalan seçim bölgelerinde yapılan çağrılar, aşırı sağın yükselişini durdurma amacını taşımaktadır. Ancak bu mücadele için daha güçlü bir örgütlenmeye ve birlik olmaya ihtiyaç vardır.

Önde gelen Fransız gazetelerinden Le Figaro’nun vurguladığı gibi, Fransa’da yaşanan durum birçok ders içermektedir. Halkın en geniş şekilde aşırı sağa karşı birleşmesi gerekmektedir. Umutsuzluğa karşı umut dolu bir politika, halkı siyasete katılmaya teşvik edebilir. Bu nedenle umudu kaybetmemek ve mücadeleyi büyütmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu