Ekonomi

Altın Fiyatlarında Yatay Seyir Devam Ediyor

Gram altının fiyatı yatay seyrini sürdürüyor. Şu anda, altının gram fiyatı önceki kapanışın hemen altında, 2 bin 445 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin 40 lira ve cumhuriyet altını ise 16 bin 80 lira civarında satılıyor.

Dünkü ons altın fiyatındaki artışa rağmen dolar kurundaki düşüş nedeniyle altının gram fiyatı değer kaybetti ve günü bir önceki kapanışın yüzde 0,1 altında, 2 bin 446 liradan tamamladı.

Altının ons fiyatı ise şu anda bir önceki kapanışın yüzde 0,3 altında, 2 bin 325 dolardan işlem görüyor. Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının yatırımcıların odak noktasında olduğunu belirtiyor.

Dünya genelinde bazı merkez bankalarının faiz indirimleri yapması, yılın ikinci yarısında atılacak adımlar konusundaki belirsizlikler nedeniyle varlık fiyatlarını etkiliyor. Özellikle Fed’in önümüzdeki dönem politikasına ilişkin yapacağı açıklamalar bugün yatırımcılar için önemli bir referans olabilir.

ABD’de dün açıklanan veriler ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya işaret ederken, cuma günü açıklanacak istihdam raporu verilerinin ABD ekonomisinin durumu hakkında daha fazla bilgi vereceği bekleniyor. Yavaşlayan ekonomik aktivitenin enflasyonun düşmesinde etkili olduğunu belirten analistler, iş gücü piyasasındaki olası soğumanın Fed’in politika alanını genişletebileceğini ifade ediyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara bakıldığında, Fed’in eylülde faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 71, kasımda ise yüzde 95 olarak fiyatlanıyor. Kasım ayında faiz indirimine kesin gözüyle bakılırken, olası bir faiz indiriminin ardından bankanın aralık toplantısında ikinci kez faiz indirme olasılığı yüzde 80’e kadar yükseliyor. Ayrıca teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 280 dolar seviyeleri destek, 2 bin 350 ve 2 bin 380 dolar seviyeleri ise direnç olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu