Siyaset

Ali Mahir Başarır’dan Milli Eğitim Bakanı’na sert eleştiri

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Hazine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e eleştirilerde bulundu. Başarır, Milli Eğitim Bakanı Tekin’e yönelik şu sözleri sarf etti:

“Öğretmenlik Mesleği Kanunu teklifinde Atatürk ilke ve inkılaplarına dikkat edilmemiş. Milli Eğitim Temel Kanunu’nda ise Atatürk ilke ve inkılaplarından bahsedilmiyor. Şu anda önemli bir kanun olan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi görüşülürken Bakan nerede? Bakan, çünkü çeşitli toplantılarla meşgul. Ancak önümüzdeki hafta yasayı görüştüğümüzde kendisine açıkça söyleyeceğiz. Bu ülkeye yakışmayan bir durum.”

Ayrıca Ali Mahir Başarır, bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak da eleştirilerde bulundu. Başarır, TÜİK verilerine atıfta bulunarak ”Mehmet Şimşek sadece kendini değil, 85 milyonu da kandırıyor” dedi. Başarır şunları söyledi:

“TÜİK verileriyle ilgili şüpheler var. Enflasyon verilerine göre maaş zamları belirleniyor ancak insanlar bunun doğru olmadığını biliyor. Mehmet Şimşek ve TÜİK kamuoyunu yanıltmaya devam ediyor. Bu durum, emeklilerin ve işçilerin durumunu olumsuz etkiliyor. Meclis kapanmadan bu konuda adımlar atılmalı.”

Son olarak Başarır, Mehmet Şimşek’in asgari ücret hakkındaki açıklamalarını da eleştirerek, “Bu ülkede asgari ücretle geçinmek mümkün değil” dedi.

Ayrıca CHP’li Kayıhan Pala da Kızılay’ın sağlığın ticaretini yapamayacağını belirtirken, CHP’den yapılan 24 saatlik basın açıklamasında eğitim sorunlarının konuşulacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu