Teknoloji

AB’den Apple’a Şok! Soruşturma Başlatıldı.

Avrupa Birliği (AB), teknoloji devi Apple’ın App Store uygulamalarıyla Birlik teknoloji kurallarını ihlal etmekle suçladı ve şirkete yeni bir soruşturma başlattı.

AB Komisyonu, Apple’a App Store kurallarının uygulama geliştiricilerini engellediği gerekçesiyle Diijital Pazarlar Yasası (DMA) çerçevesinde başlatılan soruşturmaya resmi bildirimin yapıldığını duyurdu.

Bu bildiride, App Store aracılığıyla uygulamalarını dağıtan geliştiricilerin, müşterilerini alternatif ve daha uygun fiyatlı satın alma seçenekleri konusunda bilgilendirmeyi ve bu seçeneklere yönlendirmeyi sağlamaları gerektiği hatırlatıldı.

Apple’ın bu konuda yetersiz kaldığı belirtilerek, şirketin App Store’un yönlendirme politikaları gibi, uygulama geliştiricileriyle ilişkisini düzenleyen kurallarının AB yasalarındaki kriterlere uymadığı vurgulandı.

Ayrıca, üçüncü taraf uygulama geliştiricileri ve uygulama mağazaları için yeni sözleşme koşulları nedeniyle Apple’a temel teknoloji ücreti de dahil olmak üzere AB Komisyonu tarafından yeni bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ise sosyal medya platformunda, “Apple’ın yeni sloganı ‘farklı davran’ olmalı.” ifadesini kullanarak, Apple’ın inovatif şirketlere engel olduğunu ve tüketicilere yeni fırsatlar sunmadığını belirtti. DMA uyumlu hale getirmek için ilave önlemler alacaklarını da ekledi.

AB’nin teknoloji kuralları, büyük şirketler ve dijital platformlar gibi firmaları daha katı kurallara tabi tutmaktadır. AB, dijital yasaları ihlal eden şirketlere küresel cirolarının yüzde 10’una kadar para cezası uygulama yetkisine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu