Dünya

ABD, Yemen’de Husilere Ait Radar Sahasını Vurdu!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Yemen’de Husilere ait bir radar sahasını vurduklarını açıkladı. Son 24 saat içinde gerçekleşen bu operasyonda İran destekli Husi radar sahasının imha edildiği belirtildi. Radar alanının ABD, koalisyon güçleri ve bölgedeki ticari gemiler için yakın bir tehdit oluşturduğu vurgulandı. Bu eylemin deniz seferlerinin özgürlüğünü sağlamak ve uluslararası sularda güvenliği artırmak amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri ise İsrail, ABD, İngiltere ve “işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını” ihlal ettiğini iddia ettiği 4 gemiyi balistik ve seyir füzeleriyle vurduklarını açıklamıştı.

Yemen’de İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşılık vererek 31 Ekim 2023 tarihinden bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına saldırılar düzenliyordu. Husilerin bu eylemleri nedeniyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla çok uluslu bir deniz görev gücü olan “Refah Muhafızı Operasyonu”nu oluşturdu. ABD ve İngiltere’nin Husilere yönelik saldırıları sonucunda Husiler, bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu.

Gündemde ise ABD’de “Joe Biden başkanlık yarışından çekilecek mi?” sorusu tartışılırken, ABD Yüksek Mahkemesi, Trump’a resmi işlemlerde dokunulmazlık sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu