Ekonomi

ABB’nin Sefalet Ücretine Mahkum Ettiği Emekliler için Rekor Destek!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) son verilerine göre AKP döneminde sefalet ücretine mahkum edilen emeklilerin durumu bir kez daha gündeme geldi. ABB tarafından yürütülen sosyal yardım programına dahil edilen emekli sayısında belirgin bir artış yaşandığı görüldü. Ekonomik kriz nedeniyle zor durumda olan emeklilerin sayısının arttığı tespit edildi.

ABB’in Eylül 2023’te başlattığı “Emeklilere Destek Kampanyası” kapsamında yardıma ihtiyaç duyan emeklilerin sayısı rekor seviyeye ulaştı. 10 bin TL’nin altında emekli maaşı alan 6 bin 100 emekli kampanyadan faydalandırıldı. Bu sayı zamanla artarak Ekim 2023’te 10 bin 597’ye, Kasım 2023’te 15 bin 329’a, Aralık 2023’te 18 bin 854’e yükseldi. 2024 yılında da artış devam etti ve Nisan itibarıyla 35 bini aşan emekli destekten faydalandı.

ABB, Haziran ayında bin 500 TL destek ödemesinden yararlanan emekli sayısını açıkladı. Haziran ayında toplam 39 bin 954 emekli destek kampanyasından faydalandı. Neredeyse dünyanın en düşük alım gücüne sahip olan emeklilerin durumu Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından da eleştirildi. Emeklilerin zor duruma geldiğine dikkat çeken Ergün, artan kiralara karşı emeklilere destek sağlanmasını ve sosyal konut projelerinin hayata geçirilmesini istedi. TÜİK verilerine göre yüzde 24,73 oranındaki TÜFE rakamlarına rağmen bazı emeklilerin zam almadığına dikkat çekerek bu durumu eleştiren Ergün, emeklilerin sesini duyurmak gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu