Siyaset

29 Yıl Önce Kaybedilen Aksoy ve Cingöz: Adalet Talebi

İstanbul Taksim’deki Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 1995 yılından beri gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için bir araya gelmektedir. 1006’ncı haftada, 7 Haziran 1995’te gözaltına kaybedilen Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün akıbetini sorguladılar.

Edip Aksoy’un kızı Beritan Aksoy’un yazdığı mektup, eylemde okundu. Beritan Aksoy, mektubunda babasının kaybolmasının ailesi üzerindeki etkisini anlattı. Babasının yokluğunun, güven duygusunun ve ailenin bütünlüğünün kaybına neden olduğunu belirtti.

Açıklamada, 29 yıl boyunca Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün akıbetini öğrenmek için çaba harcadıkları ve adalet arayışlarını sürdürdükleri vurgulandı. Edip Aksoy’un tütün ticareti yapan ve ailesine geçim sağlayan 31 yaşındayken, 7 Haziran 1995’te gözaltına alındığını ve bir daha haber alınamadığını belirtildi.

Olaydan 10 yıl sonra, JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan’ın itiraflarında, Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ün infaz edildiği ve cesetlerinin bir dere kenarına gömüldüğü belirtilmiştir. Ancak ailelerin ve İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kalmıştır.

Savcılık kararıyla açılan mezardan çıkan 4 kişiye ait kemiklerin, Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’e ait olmadığı tespit edilmiştir. Ancak Cumartesi Anneleri, hala Aksoy ve Cingöz dosyasında etkin bir soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını talep etmektedir.

Cumartesi Anneleri, Edip Aksoy ve Orhan Cingöz’ü unutmadıklarını ve adalet arayışlarını sürdüreceklerini ifade etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu