Ekonomi

2025’te Akaryakıt Takibi Dijital Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, gelecek yılın başında Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’ni hayata geçirerek akaryakıt tüketimini dijital olarak takip edeceklerini ve böylece akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybını önleyip kayıt dışılığı azaltacaklarını duyurdu. Bakan Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre, bu sistem ticari taşıtlarda zorunlu olacakken bireysel taşıtlarda ilk etapta isteğe bağlı olacak. Bu sayede vergi kaybı önlenmiş olacak ve kayıt dışılık azaltılmış olacak. Bakanın hedefi genel vergi oranlarını artırmadan kayıt dışılığı azaltmak ve mali disiplini güçlendirmek.

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınacağını belirten Şimşek, akaryakıt istasyonlarındaki satışlarda taşıtların plaka bilgilerinin otomatik olarak yeni nesil akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlara gönderileceğini bildirdi. Sistemin başlama tarihi olan 1 Ocak 2025’ten itibaren araç plakalarının elle girişinin yapılamayacağını ve zorunlu taşıtlar için düzenlenmeyen belgelerin vergi kanunları tarafından hiç düzenlenmemiş sayılacağını söyledi.

Şimşek, Türkiye’de 2,5 milyon vergi mükellefinin 8 milyon taşıtı olduğunu ve özel şirketlere ait tanıma sistemlerinin kullanıldığını belirtti. Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin tüm ticari taşıtlarda kullanılması ile vergi kaybının önüne geçilmesi ve kayıt dışılığın azaltılması hedefleniyor.

Ayrıca, bireysel araçlarla birlikte 29 milyon araç olduğunu belirten Şimşek, bireysel araçların ilk etapta sisteme gönüllü olarak dahil olabileceğine dikkat çekti.

Şimşek’in verdiği bilgilere göre, sistemin akaryakıt istasyonlarına ve taşıtlara monte edilecek cihazlar ve yazılımlarla entegre bir alt yapıya sahip olacağını aktardı. Bu sayede akaryakıt alım süreci otomatik hale gelecek ve her türlü veri depolanarak analiz edilebilecek.

Son olarak, gereken cihazların yıl sonuna kadar takılacağını belirten Bakan Şimşek, uygulamanın istasyon işleten mükellefler için önem taşıdığını vurguladı. Akaryakıt istasyonlarının sisteme destek olması gerektiğini ve bağlantıların korunmasının ve sürekli çevrim içi olmasının işletme sahibinin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu