Gündem

2024: Dünyanın En Sıcak Yılı Olabilir

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) aylık bülteninde, 2024 Haziran ayının 2023’ten bu yana, gezegenin en sıcak ayı olarak kaydedildiği açıklandı. Bazı bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliği ve El Nino doğal hava fenomeninin etkisiyle sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşması sonucunda, 2024’ün kayıtların tutulduğu tarihten bu yana en sıcak yıl olarak 2023’ü geride bırakabileceğini belirtti.

Berkeley Earth’te araştırmacı bilim insanı olan Zeke Hausfather, “Şu anda 2024’ün 2023’ü geride bırakarak küresel yüzey sıcaklığı kayıtlarının tutulmaya başladığı 1800’lerin ortalarından bu yana en sıcak yıl olma olasılığının yüzde 95 olduğunu tahmin ediyorum” dedi. Değişen iklim, 2024 yılında dünya genelinde olumsuz etkiler göstermeye başladı. Geçen ay, hac ziyareti sırasında 1.000’den fazla insan şiddetli sıcaklıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Yeni Dehli ve Yunanistan’da yaşanan sıcak hava dalgaları da turistler arasında ölümlere yol açtı.

Imperial College London Grantham Enstitüsü’nde iklim bilimci olan Friederike Otto ise 2024’ün kayıtlara geçen en sıcak yıl olma olasılığının “yüksek” olduğunu belirtti. Otto, “El Nino doğal bir olgudur ve her zaman gerçekleşecek bir durumdur. El Nino’yu kontrol edemeyiz ancak fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını durdurabiliriz” şeklinde konuştu.

Son aylarda etkisi azalan El Nino’nun yerini daha soğuk La Nina koşullarının alması beklenirken, dünyanın şu an nötr koşullarda olduğu vurgulandı. Fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının iklim değişikliğinin ana nedeni olduğu belirtildi. Küresel ısınmayı durdurma sözlerine rağmen, ülkeler henüz bu emisyonları azaltmak konusunda başarılı olamadı ve sıcaklıklar istikrarlı şekilde yükselmeye devam etti.

C3S, Haziran ayında sona eren 12 aylık dönemde, dünya ortalama sıcaklığının, 1850-1900 sanayi öncesi dönem ortalamasının 1.64 santigrat derece üzerinde olduğunu belirtti. Bu, bu dönem için kaydedilen en yüksek sıcaklık seviyesi olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu